O Alanyi
Odwiedzając Turcję nie można zapomnieć o zwiedzeniu zabytkowego miasta ALANYA – perły tureckiej Riwiery.
Historia Alanyi
Kiedy wspomina się o Alanyi, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, są Seldżukowie. Oczywiście największymi czynnikami są Zamek Alanya i Kızılkule, z których można zobaczyć całą Alanyę z lotu ptaka, ale w okolicy jest też wiele zajazdów – karawanserajów. Ale Alanya ma znacznie bardziej zakorzenioną historię.
Według badań historia Alanyi sięga 20 tysięcy lat temu. Pozostaje w granicach regionu Pamfilii w czasach starożytnych. Najstarszą znaną nazwą Alanyi, która znajdowała się pod dominacją cywilizacji, którą możemy powiedzieć niemal w całej Anatolii, jest Coracesium.
Persja, Aleksander Wielki, Seleukos po wejściu do dominacji pne. Został włączony do Cesarstwa Rzymskiego przez Magnusa Pompeusza w 65 pne. Wraz z Bizancjum (Wschodni Rzym) nazwa miasta staje się Kalonoros. Alanya, kiedy nie było silnej dominacji, a działalność piracka była aktywna, zacznie żyć razem z okresem Seldżuków.
Nazwa miasta, które w 1221 r. przejął Alaaddin Keykubat, została zmieniona na Alaiye. Zamek jest ufortyfikowany i budowana jest Czerwona Wieża, która jest symbolem Alanyi, oraz stocznia. Stało się zimową stolicą anatolijskich Seldżuków i jednocześnie centrum marynarki śródziemnomorskiej.
Alaiye, które znajdowało się pod rządami Karamanoğulları i Mameluków, dopóki nie zostało przejęte przez Fatiha Sultana Mehmeta w 1471 roku, przyjęło nazwę Alanya po wizycie Mustafy Kemala ATATURKA w 1931 roku.
Nie powinieneś wracać bez odwiedzenia miast Pamfilii, kanionów, wodospadów i jaskiń w Alanyi, która znajduje się w czołówce z artefaktami z okresu Seldżuków.
Oczywiście wielkim brakiem byłoby nie skosztować banana w jego świeżej i wolnej od narkotyków postaci, gdy byłeś w Alanyi. Zwłaszcza, gdy pojedziesz do Gazipaşa w Alanyi, po chwili zobaczysz, że otaczają Cię ogrody bananowe.
Tutaj przygotowaliśmy dla Was 14 najpiękniejszych miejsc w Alanyi, które charakteryzują się naturalnym pięknem, zabytkami, plażami, muzeami i jaskiniami.
1. Zamek w Alanyi
Ten wspaniały klejnot architektoniczny z 83 wieżami został zbudowany przez sułtana Alaaddina Keykubata (rządził od 1220 do 1237). Wewnątrz zamku znajduje się meczet i duża liczba sarkofagów. Dziś zamek pełni funkcję muzeum i jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. Możesz odwiedzić Zamek Alanya z wycieczkami od dołu
2. Jaskinia Damlataş
Jaskinia Damlatas zajmuje pierwsze miejsce na liście zjawisk historycznych pod względem frekwencji. Podobno uzdrawiająca jaskinia, została odkryta w 1948 r. i ma bardzo dobre, aż po lecznicze działanie dla osób cierpiących na astmę. Właściwie odkryto go w 1948 roku podczas wybuchu górniczego w miejscowym kamieniołomie odkrywkowym, a uzyskany w ten sposób kamień miał posłużyć do budowy portu. Jednak potężna eksplozja ujawniła dotychczas nieoczekiwane bogactwo naturalne, a Jaskinia Damlatas po raz pierwszy zobaczyła ludzkie oko. W jaskini przeprowadzono następnie szereg różnych badań i testów, które potwierdziły lecznicze działanie jej klimatu, zwłaszcza na górne drogi oddechowe i silnie związane z astmą. Jaskinia Damlatas jest jedną z kilku jaskiń skalnych położonych wokół Alanyi na południowym wybrzeżu Turcji. Nie jest więc jedyny, ale jest najbardziej znany. Dużą rolę w jej powstawaniu miała aktywność opadowa lokalnego klimatu w miesiącach zimowych, która od 10 do 15 tysięcy lat, jak szacują naukowcy, wpływa na materiały skalne i zmienia ich strukturę. Deszcz o specyficznym składzie chemicznym umożliwia jedynie spowodowanie kamienia wapiennego, z którego składa się tutejsze pasmo górskie, pomagając w ten sposób pękać i otwierać skały. Wnikanie wody, jej spływanie do wnętrza skały, a następnie zamarzanie powoduje powstanie dekoracji jaskini w postaci stalagmitów i stalaktytów, które wyrastają ze sklepienia i dna jaskini i łączą się w kolumny. A dzięki kroplom wody, które są tak ważne przy powstawaniu tak pięknych jaskiń, miejsce to zasłużyło na swoją nazwę. Damlatas oznacza w tłumaczeniu „kapiący kamień”. Możesz zobaczyć te krople tutaj przez kilka miesięcy w roku, szczególnie w chłodniejszych porach roku, latem mniej lub całkowicie. Temperaturę mierzymy przez cały rok na stałym poziomie 22-23 stopni Celsjusza, więc jest to idealne miejsce na wizytę o każdej porze roku.
3. Czerwona Wieża
Czerwona wieża w porcie w Alanyi, obserwując zespoły rozlokowane w porcie w przeszłości, służyła jako tarcza przed wszelkim atakiem z morza i została również wzniesiona za panowania sułtana Alaaddina Keykubata. belki na każdym piętrze. Czerwona wieża wzięła swoją nazwę ze względu na kolor, który wydaje się być odkryty po ukończeniu i dzięki któremu można wykorzystać żółtko jaja.
4. Ciemna jaskinia
Chociaż Jaskinia Dim znajduje się około 12 kilometrów od samego miasta, nie można jej zwiedzać, ale dlatego, że jest drugą co do wielkości w całej Turcji. Nie jest to jednak jedyna zaleta. Łatwo go przyćmiewa zupełnie inna – to skalisty labirynt, który zachwyca niesamowitą urodą. Ściany i sufity pokrywają setki wiszących kropli. Jedna część jaskini przypomina słynną turecką atrakcję przyrodniczą Pamukkale. Kolejny odcinek jaskini przypomina wodospad Niagara lub dziwne jezioro, które nigdy nie wysycha. Jaskinia Dim, której wiek szacuje się na milion lat, została otwarta w 1999 roku. Odkryto ją jednak w połowie lat 80. XX wieku. Mówi się, że służył ludziom od czasów starożytnych.
5. Jaskinia Fosforowa
Jaskinia, w której ze wszystkich stron odbija się światło w kolorze luminoforu, która również swoją nazwę zawdzięcza temu cudowi oferowanemu przez naturę i jest świadkiem wspaniałych refleksów w dzień iw nocy. Jeśli odwiedzasz Alanyę, nie możesz przegapić wizyty w Jaskini Fosforowej, do której można dotrzeć tylko drogą morską!
6. Muzeum Kemala Ataturka
Dom ten wierzy, że wielki przywódca Mustafa Kemal Atatürk przebywa w nim podczas swoich wizyt w Alanyi. Właściciel tego domu podarował go Ministerstwu Kultury, a od 1987 roku Kemal Atatürk służył również jako muzeum.
7. Rzeka Dim
Rzeka Dim jest częstym celem turystów w miesiącach letnich, ale jest zimno z powodu górskiej wody płynącej z gór Taurus. Obszar wokół rzek wyróżnia się naturalnym pięknem i jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Alanyi.
8. Plaża Kleopatry
Plaża Kleopatry ma 4 kilometry długości i jest jedną z najpiękniejszych plaż w Alanyi. Został nazwany na cześć ostatniej królowej starożytnego Egiptu Kleopatry, która żyła w 69 pne. NI i 30 os. Nl. Przyciąga uwagę turystów przede wszystkim złocistym piaskiem opadającym do przejrzystego lazurowego morza ze stopniowym, płytkim wejściem. Jego renoma przekroczyła nie tylko lokalny region, ale także granice kraju. Szczególnie o zachodzie słońca przyciąga wszystkich odwiedzających wyjątkowym widokiem.
9. Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne w Alanyi, które prezentuje dzieła i kolekcje związane z historią starożytną od okresów lidyjskiego, urartu, frygijskiego po epokę brązu. W muzeum masz okazję zobaczyć historyczne artefakty wydobywane na przestrzeni kilkuset lat.
10. Kanion Sapadere
Inne wyjątkowe zjawiska w Alanyi to znajdujący się na samym końcu kanionu wodospad Sapadere Canyon. W miejscu, w którym spada wodospad, znajduje się naturalny basen gotowy do kąpieli chłodzącej.
11. Bazar ALANYA
Znajduje się na starym mieście, w pobliżu portu. W piątek rano możesz kupić tutaj, co myślisz. Miejscowi rolnicy zaoferują Ci świeże owoce, warzywa, nabiał czy mięso. Znajdziesz tu również dużą liczbę tureckich specjałów, pamiątek, ubrań, toreb, butów itp. Tutaj poznasz lokalny kolor.
12. Port w Alanyi
Otaczają go piękne łodzie i jachty. Port wyróżnia się swoim pięknem, a każdy gość oddycha romantyczną atmosferą. Na końcu portu znajduje się latarnia morska. Port Alanya charakteryzuje się licznymi nadmorskimi restauracjami, w których można usiąść, wypić kawę lub prawdziwą turecką herbatę lub dobrze zjeść. Istnieje również wiele barów na wieczorną rozrywkę.
13. Taras Seyir
Taras widokowy ma wysokość 650 metrów i znajduje się 4 km od centrum miasta. Tutaj możesz w pełni cieszyć się malowniczymi widokami na całą Alanyę na tle morza. Na tarasie znajdziemy fontannę z kamiennych płytek lub ogródek herbaciany. Z jednego miejsca widać bardzo rozległy obszar, zaczynając od zamku, plaż Kleopatry, a kończąc na widoku na półwysep Alanya.
Polecamy ten taras każdemu turyście w Alanyi!
14. Starożytne miasto Syedry
Starożytne miasto Syedra, jedno z wyróżniających się starożytnych miast Alanyi, znajduje się w granicach wioski Seki, około 20 kilometrów od Alanyi. Gdy skręcisz do środka od znaku, który zobaczysz na 20 kilometrze autostrady Alanya-Gazipaşa, do Syedry można dotrzeć skręcając przez ogrody bananowe i jadąc 10 minut z drogi asfaltowej, a następnie polnej.
Miasto Syedra, ze wspaniałym widokiem na wzniesieniu, wita Cię swoim zaniedbanym stanem. Jednak miasto, które ma historię 2700 lat, było otoczone murami i było jednym z bogatych miast cylicyjskich z wieloma budowlami.
Miasto, które w przeszłości nosiło nazwę Syedron, widnieje pod tą nazwą na monetach bitych za panowania Tyberiusza, jednego z cesarzy rzymskich. Starożytne miasto Syedra, które ze względu na swoje strategiczne położenie ma cechy miasta zarówno górskiego, jak i nadmorskiego, zwraca uwagę monumentalną bramą, kolumnową ulicą, łaźnią, kościołem, bazyliką, teatrem, monumentalnym grobowcem, cysterną.
Możesz odwiedzić starożytne miasto Syedra, które jest bezpłatne i wybrać się w podróż do historii w towarzystwie wspaniałego widoku na Morze Śródziemne.
15. Zamek Alara i Alara Han
Zamek Alara to budowla położona na skalistym wzgórzu, która została podbita przez anatolijskiego sułtana seldżuckiego Alaaddina Keykubata I, który podbił Alanyę, a później, jak się uważa, została zbudowana jako dwór – pałac.
Po zdobyciu zamku, Alara Han została zbudowana w 1231 roku, na drodze Alanya-Konya, tuż pod zamkiem, obok potoku Alara. Jest to jeden z pięknych przykładów seldżuckich karczm-karawanserajów.
16. Morze Dziury – Wioska Króla
Czego nie wiesz o Delik Deniz Kral Bay, która jest prawdziwym cudem natury? Delik Deniz (Wioska Kral), jedna z najbardziej tajemniczych tras Gazipaşa i starożytne miasto Antiochia Ad Cragum…
Zatoka Delik Deniz Kral, położona około 65 km od centrum Alanyi i 25 km od Gazipaşa, fascynuje wspaniałym morzem i przyrodą. Jeśli przyjeżdżasz z kierunku Anamur, to jest to prawie 65 kilometrów od Anamur. Możesz odwiedzić z naszym Wycieczka po mieście VIP .
17. Baseny naturalne w Gazipasa
Na dalekim wschodzie Antalyi znajduje się miejsce w cieniu Alanyi: Gazipaşa. Gazipaşa, znana również jako magazyn owoców tropikalnych, to w rzeczywistości dzielnica, w której znajduje się lotnisko, co jest najważniejszym sposobem dotarcia do Alanyi.
W Gazipasa jest morze, piasek i słońce, ale są też naturalne baseny, których nigdzie nie można znaleźć. Naturalne baseny składające się ze skał w morzu, na wschód od plaży Koru, na wschód od Gazipaşa. To cud natury. To wybór dla tych, którzy nie lubią tłumów, którzy chcą mieć basen, ale mają wodę morską. Naturalne baseny znajdują się 6 km od Gazipaşa i 50 km od Alanyi. jest na odległość.
Pływając z rybami w tych formacjach, które ludzie nazywają „Yalıtaşı”, można spędzić czas na plaży Koru tuż obok lub w restauracji tuż obok. Powiedzmy też, że w Gazipasa jest wiele miejsc do odwiedzenia… Możesz odwiedzić z naszym Wycieczka po mieście VIP .