O Antalyi

about antalya
Zapłać w autobusie
From: 40,00
Zapłać w autobusie
From: 45,00
Zapłać w autobusie
From: 20,00
Zapłać w autobusie
From: 95,00
Zapłać w autobusie
From: 280,00
Zapłać w autobusie
From: 50,00
Zapłać w autobusie
From: 250,00

O Antalyi

Wycieczki fakultatywne Antalya – atrakcje – zabytki. Co warto zobaczyć i odwiedzić w Antalyi?

Jako stolica Riwiery Tureckiej, ANTALYA może poszczycić się piękną starówką z czasów średniowiecza i piękną linią brzegową z kilkukilometrową kamienistą plażą. Miasto położone jest w południowo-zachodniej części Turcji u podnóża gór Taurus i przyciąga turystów ciekawymi zabytkami oraz licznymi restauracjami, pubami i klubami.

Najmłodsi nie będą się nudzić, bo dla nich przewidziane są również atrakcje turystyczne, takie jak Aqualand, gdzie znajdują się baseny i zjeżdżalnie różnej wielkości. Wczasy w Turcji biuro podróży może również zorganizować wycieczki fakultatywne, dzięki którym turyści poznają atrakcje innych miejsc w Turcji, takich jak Stambuł, Antalya organizuje również Błękitny Rejs po turkusowych zatokach Morza Śródziemnego.

Antalya położona jest u podnóża gór Beydaclari i nad zatoką o tej samej nazwie co wieś. W samej Antalyi jest wiele ciekawych miejsc, w których można nie tylko odpocząć, ale przede wszystkim poznać miasto i jego najciekawsze zabytki.

Mury otaczające miasto są atrakcją dla zwiedzających. Antalya jest centrum komunikacyjnym między innymi regionami Turcji, więc wszelkie podróże z tego miasta są możliwe dzięki sieci autobusów często odjeżdżających zarówno wzdłuż wybrzeża, jak i w głąb lądu.

Region Antalyi obejmuje takie historyczne kraje jak Licja, Pamfilia i Pizydia, które podobnie jak reszta regionu są bogate w ciekawą kulturę, piękną przyrodę i ciekawe zabytki.

Co robić w Antalyi – co robić:

 


Stare Miasto – Kaleici – to najstarsza część miasta, której początki sięgają czasów rzymskich, gdzie można spacerować pięknymi uliczkami i zobaczyć tradycyjne domy osmańskie. Przy wejściu do Kaleici znajduje się wieża zegarowa.
Yivli Minaret – ryflowany minaret ozdobiony płytkami ceramicznymi, który jest najsłynniejszym stoiskiem Antalyi.
Port Antalya – międzynarodowy port Riwiery Tureckiej.
Muzeum Archeologiczne Antalya – najciekawsze muzeum archeologiczne w Turcji. Najstarsze eksponaty pochodzą z epoki brązu.
Akwarium Antalya – największe i najdłuższe akwarium tunelowe na świecie.
Brama Hadriana – składająca się z trzech łuków, zbudowana z białego marmuru z okazji wizyty cesarza od 130 lat.
Aqualand Delfinarium – Aquapark z licznymi basenami i zjeżdżalniami połączony z delfinarium, w którym codziennie odbywają się pokazy delfinów, które można zobaczyć podczas wycieczki Aqualand z Antalyi.

 


Co robić w Antalyi – co zobaczyć:

Wodospady Düden – utworzone przez rzekę Düden Cay wraz z parkiem stworzyły miejsce wypoczynku i relaksu dzięki tworzonym tu licznym kawiarniom.
Starożytne miasto Termessos – ruiny miasta założonego przez Aleksandra Wielkiego, położone nieco ponad 30 km od Antalyi.
Aspendos – miasto położone około 45 km od Antalyi, gdzie można zobaczyć podczas wycieczki Perge-Aspendos-Side z Antalyi starożytne zabytki, w tym teatr. • Side – region Turcji, położony na południu kraju, do którego można się wybrać podczas zorganizowanych wycieczek. • Perge – starożytne miasto, charakteryzujące się piękną kolumnadą i pięknymi hellenistycznymi granicami.
Jaskinia Karain – to największa jaskinia w pobliżu Antalyi, w której znaleziono najstarsze ślady osadnictwa ludzkiego.
Wodospad Kurşunlu – malownicze miejsce położone około 20 km od centrum Antalyi.
Kanion Köprülu – położony w górach Taurus rwący potok i piękne wąwozy stwarzają idealne warunki do spływu z Antalyi.
Blue Cruise – to wycieczka fakultatywna organizowana przez lokalne biuro w Turcji, podczas której można dopłynąć do sąsiedniego kurortu Kemer i zobaczyć z morza tureckie wybrzeże.
Teleferic – to kolejka górska, z której korzysta się na trasie teleferycznej z Antalyi, jedziemy na sam szczyt gór Taurus.
Kapadocja – księżycowy krajobraz tego miejsca zdecydował o wpisaniu go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dlatego też pobyt w Kapadocji z Antalyi, organizowany przez biuro podróży Turcja, musi być właśnie w tym kraju.
Pamukkale – drugie po Kapadocji najbardziej charakterystyczne miejsce w Turcji. Uzdrowisko znane jest głównie z wapiennych tarasów, które tworzą piękny naturalny krajobraz. Podczas zwiedzania Pamukkale z Antalyi przewodnicy opowiedzą dokładną historię tego miejsca.

Klimat Antalya

Riwiera Turecka zawsze kojarzy się z idealną pogodą. Przez większą część roku temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza, a morski klimat i wiatr znad wody dodają świeżości i relaksu od ciepłego powietrza. Jeśli nie lubimy ciągłych upałów, powinniśmy zdecydować się na przełom maja i czerwca, bo pogoda w Antalyi jest najkorzystniejsza. Pod względem temperatury wody jest najwyższa w sierpniu i osiąga ponad 25 stopni. Wiatr znad morza, charakterystyczny dla morskiego klimatu, wspomaga wszelkiego rodzaju sporty wodne, a krystalicznie czysta woda pozwala poznać podwodny świat tureckiego wybrzeża podczas wyprawy nurkowej z Antalyi.

Plaże w Antalyi

Najdłuższą i najbardziej piaszczystą plażą w Antalyi i Turcji, położoną we wschodniej części miasta, jest Lara. Turystów szczególnie zachęca doskonały, drobny piasek i przejrzyste turkusowe morze. Druga plaża w Antalyi to Konyaalti. Znajduje się w zachodniej części miasta i rozciąga się wzdłuż klifów przez 7 km do gór Beydaglari. Oczywiście na obu plażach znajduje się wiele hoteli i obiektów gastronomicznych, więc miejsca te są często odwiedzane przez turystów.

Gastronomia w Antalyi

W tym regionie, podobnie jak w całej Turcji, obowiązuje kuchnia śródziemnomorska. Istnieje jednak wiele restauracji i barów serwujących dania z całego świata, w tym francuskie i chińskie. Będąc jednak w Turcji warto spróbować tradycyjnych potraw, takich jak kebab czy raki. Najbardziej poszukiwanymi miejscami są lokale Macha Cafe Restaurant, Castle Cafe Bar i Seraser Fine Dining Restaurant.

Zakupy i bazary w Antalyi

Miasto to raj dla każdego, kto kocha zakupy. Wzdłuż ulic starego miasta znajduje się wiele mniejszych i większych sklepów. Centrum Handlowe Migros jest często odwiedzane przez turystów, gdzie znajdziecie produkty wszelkiego rodzaju. Turcja znana jest głównie z bazarów, więc w stolicy Antalyi jest ich również kilkanaście. Na bazarach można kupić pamiątki w postaci biżuterii, dywanów i galanterii skórzanej. Jednymi z najpopularniejszych miejsc jest Bazar Antalya i Bazar Kaleici Antalya.

Życie nocne w Antalyi

W nadmorskich kurortach życie zaczyna się późnym wieczorem i kończy o świcie. Nie tylko wzdłuż plaż znajduje się wiele dyskotek i pubów, ale także w centrum miasta. Władze lokalne w Turcji polecają również wycieczkę Anatolia Fire z Antalyi – spektakl, którego aktorzy opowiadają nam tureckie historie poprzez taniec i muzykę. Dzięki swojemu turystycznemu charakterowi i całej Riwierze Tureckiej miasto jest gotowe na wszelkiego rodzaju atrakcje turystyczne związane z życiem nocnym. Dlatego wieczorem można odwiedzić kluby lub dyskoteki.

Komunikacja w Antalyi

Antalya, jak przystało na stolicę kraju, posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną. Głównie dlatego, że posiada międzynarodowe lotnisko, które znajduje się około 13 km od centrum miasta. Sieć autobusów miejskich jest bardzo dobrze rozwinięta w samym mieście i tradycyjnych dolmusach, za niewielką opłatą dojeżdżamy w każdy zakątek stolicy.

Historia Antalyi

Południowe wybrzeże Turcji, gdzie znajduje się region Antalya, sięga czasów prehistorycznych. Miasto zostało założone w 150 roku n.e. z inicjatywy króla Attalosa II. Niespełna dwadzieścia lat później, po jego śmierci, Antalyą rządzili Rzymianie.

W tym czasie rozwijało się tu chrześcijaństwo, a po upadku Cesarstwa Rzymskiego w zachodniej części, miasto pozostawało w zasięgu po stronie wschodniej, zwanej później Cesarstwem Bizantyńskim. W tym czasie miasto rozkwitło w historii. Handel rozwijał się tutaj ze względu na jego przybrzeżne położenie i ważną rolę militarną. Pod koniec XI wieku Antalya została przejęta przez Turków Seldżuckich, a następnie Bizantyjczycy ponownie się odrodzili. W swojej historii miastem rządziło wiele krajów, w tym Włochy.

 

Zapłać w autobusie
From: 40,00
Zapłać w autobusie
From: 45,00
Zapłać w autobusie
From: 20,00
Zapłać w autobusie
From: 95,00
Zapłać w autobusie
From: 280,00
Zapłać w autobusie
From: 50,00
Zapłać w autobusie
From: 250,00
Zapłać w autobusie