O starożytnym mieście Side

about side

Starożytne miasto Side

W całej Turcji Antalya jest znana jako stolica turystyki. Jest wiele miejsc do odwiedzenia i zobaczenia, zwłaszcza w Side, dzielnicy Antalyi. W Side mieszczą się 4- i 5-gwiazdkowe hotele i ośrodki wypoczynkowe. Side, które co roku przyjmuje tysiące turystów, ma również możliwość zrobienia wakacji na każdą kieszeń. W Side, gdzie bije serce turystyki, znajdują się różne walory turystyczne, takie jak wodospad Manavgat, kanion Köprülü i jezioro Trembling.

Gdzie jest strona?

W Turcji są pewne główne punkty, w których turystyka jest ważnym źródłem utrzymania. W szczególności w Antalyi i jej dzielnicach intensywnie rozwija się turystyka letnia. Side to jedna z największych dzielnic Antalyi. Dzielnica Side, położona w regionie Morza Śródziemnego, posiada wiele obiektów turystycznych i 5-gwiazdkowych hoteli. Przybywający latem turyści krajowi i zagraniczni dbają również o to, aby populacja powiatu wzrastała w okresie letnim.

Jak dostać się na bok?

Do Side jest dość łatwo. Side znajduje się 75 kilometrów od centrum Antalyi. Istnieje możliwość wyboru drogi lub trasy lotniczej, aby dostać się w Side. Osoby, które chcą lecieć do Side samolotem, mogą najpierw kupić bilety na loty na lotnisko Antalya.

Istnieją bezpośrednie loty na lotnisko Antalya z wielu miast w całej Turcji. Ponadto do wielu krajów z zagranicy można również dotrzeć bezpośrednim lotem na lotnisko w Antalyi. Niektóre hotele oferują usługi transferu z lotniska w Antalyi. Ponadto autobusy i minibusy zapewniają wygodny transport z Antalyi do Side. Do Side można dojechać w 20 minut minibusami z dworca autobusowego Antalya.

 

Jakie miejsca warto odwiedzić w Side?

Side to jedna z dzielnic, która zachwyca walorami turystycznymi i historycznymi. Side jest domem dla wielu cywilizacji od przeszłości do teraźniejszości i oferuje historyczne miejsca do odwiedzenia i zobaczenia. Side Starożytne Miasto BC. Nosi ślady VII wieku. Istnieje również kilka ważnych struktur w Side, które gościły imperia, takie jak Lidia, Persja, Grecy, Rzymianie i Bizancjum. Historyczna agora i łaźnia agora należą do obiektów, które trzeba zobaczyć. Ponadto wyjątkowym pięknem wyróżniają się Teatr Antyczny w Side i Świątynia Apolla.

Zapłać w autobusie
From: 60,00
Zapłać w autobusie
From: 45,00
Zapłać w autobusie
From: 40,00

Teatr antyczny w Side: Jest to jeden z najpiękniejszych przykładów architektury rzymskiej. Teatr Antyczny Side może pomieścić około 15 tysięcy osób.

Ściany sceniczne dawnego teatru przetrwały do dnia dzisiejszego. Ta w dużej mierze zachowana konstrukcja była używana do walk gladiatorów i zwierząt w okresie rzymskim. Jest również architektonicznie podobny do Koloseum.

Świątynia Apolla: Świątynia Apolla znajduje się w starożytnym mieście Side. A w architekturze świątyni znajdują się kolumny z tytułem korynckim. Świątynia Apolla została odrestaurowana w latach 90. XX wieku ze swoją godną podziwu majestatyczną architekturą.

Wodospad Manavgat: Jeden z najbardziej znanych cudów natury Antalyi, Wodospad Manavgat znajduje się w Side. Fascynuje turystów widokiem wodospadu z silnymi wodami lejącymi się z wysokości czterech metrów. Wodospad, który jest bardzo wygodny do uprawiania raftingu, znajduje się 15 minut od centrum miasta Side.

Co robić, gdy idziesz do Side?

Jest wiele rzeczy do zrobienia, kiedy jedziesz do Side w Antalyi. Side Antique City należy odwiedzić, aby poznać całą historię regionu podczas wakacji w Side. Wodospad Manavgat należy również zobaczyć w Side, które słynie z naturalnego piękna.

Powinieneś także udać się do Titreyengöl i Kanionu Köprülü. Miłośnicy sportów przyrodniczych mogą uprawiać rafting w wodospadzie Manavgat.

Możesz spędzić przyjemny czas relaksując się w chłodnych wodach kanionu Köprülü. Ponadto w Titreyengöl można uprawiać trekking. Możesz także wybrać się na wycieczkę łodzią odpływającą z Side Marina. Side jest jednym z najważniejszych punktów, które należy preferować na letnie wakacje.

Festiwale w Side

W Side, które jest rajem turystycznym, co roku w określonych godzinach odbywają się różne festiwale. Festiwal Kultury i Sztuki Muzyki Światowej odbywa się co roku we wrześniu w Side. Ponadto miłośnicy motocykli mogą wziąć udział w Międzynarodowych

Festiwal Motocyklowy Manavgat w ostatnich dniach czerwca każdego roku. Ponadto co roku w sierpniu odbywa się Festiwal Wody Pokoju, aby utrzymać przy życiu miejsce Manavgat w turystyce.

Na Festiwalu Wody Pokoju mogą odbywać się również różne akrobacje. Ponadto Festiwal Rowerowy odbywa się co roku w październiku dla miłośników kolarstwa.

Rowerzyści z Turcji i całego świata jeżdżą po Manavgat i jego okolicach. Festiwal rowerowy, który odbywa się w Side, również cieszy się dużym zainteresowaniem.

Historia Side

Side, najważniejsze portowe miasto Pamfilii w czasach starożytnych, zostało założone na półwyspie o szerokości 350-400 m, położonym 80 km na wschód od Antalyi, 7 km na południowy zachód od Manavgat.

Strona, VII pne. był ośrodkiem osadniczym w XIII wieku. VI pne. w XIII wieku wraz z całą Pamfilią znalazła się we władaniu Królestwa Lidyjskiego, a po jego upadku w latach 547/46 – Persów.

Miasto, które w tym okresie w pewnym stopniu zachowało swoją wolność, wybiło w swojej nazwie monety. Strona, która otworzyła swe podwoje dla króla Macedonii bez żadnego oporu podczas anatolijskiej kampanii Aleksandra Wielkiego (334 pne), stała się później jednym z głównych ośrodków druku monet założonych przez Aleksandra.

Side, która po śmierci Aleksandra III DEC nieustannie przechodziła z rąk do rąk pomiędzy królestwami okresu hellenistycznego. w XVIII wieku znajdowała się najpierw pod panowaniem Ptolemeuszy, a w latach 215-189 p.n.e. Seleucydów.

Miasto było najbardziej zaprzyjaźnione z Antiochem III, pod warunkiem wsparcia syryjskiego królestwa królestw Pergamon i Rodos, brał udział w wojnie z Rzymianami z flotą boczną i Seleucydami. Pod koniec tej wojny, Seleucydzi byli ułożeni i zgodnie z pokojem Apamei zawartym w 188 rpne Pamfilia i Side zostały w międzyczasie oddane Królestwu Pergamonu.

Jednak Side po pewnym czasie odzyskało niepodległość i przeżyło jeden z najjaśniejszych okresów w historii.

O tym, jak ważne jest to miasto jako ważny ośrodek kulturalny we wschodniej części Morza Śródziemnego, świadczy fakt, że Antioch VII, który zasiadał na tronie Syrii w 138 rpne, a później otrzymał przydomek „Sidetes”, został wysłany do Side na studia w młodości . Ten jasny okres miasta nie trwał długo.

1 pne. piractwo, które rozpoczęło się w stuleciu w rejonach Pizydii i górskiej Cylicji, skoczyło również do Pamfilii i w konsekwencji Sidelian, nie mogący poradzić sobie z piratami, musieli otwierać dla nich swoje porty i niedziele. Wreszcie, po tym, jak rzymski konsul Publiusz Serwiliusz oczyścił region z piratów w 78 rpne, Side zostało przyłączone do Cesarstwa Rzymskiego, podobnie jak inne miasta Pamfilii.

Po 25 rpne August uczynił region Pamfilii prowincją zarządzaną przez podległego mu oficera. Po tej dacie Side jest miastem w prowincji Rzym. AD II. i III. Side, IV, który przez wieki przeżywał jasny okres. ma wygląd miasta chrześcijańskiego, zubożałego w XVIII wieku. V. i VI. miasto przeżyło swój trzeci i ostatni jasny okres w ciągu wieków i stało się stolicą Metropolitanatu Wschodniego Pamfilii. IX. a X. cesarz bizantyjski Konstantinos Porfirogennetos (913-959) wymienia miasto, które w ciągu wieków było gruntownie osłabione przez najazdy arabskie, jako „gniazdo piratów” w swoim dziele „De Thematibus”.

Arabski geograf Idrisi nazywa Side „Yanık Antalya” (w kierunku 1150) i donosi, że jego mieszkańcy osiedlili się w „Yeni Antalya”, które jest oddalone o dwa dni.

Ruiny starożytnego miasta Side, uznanego za miasto handlowe i portowe, pochodzą z XX wieku. Wioska Selimiye została założona przez kreteńskich imigrantów na początku wieku.

Zbudowany na półwyspie Side biegnie wzdłuż monumentalnej ulicy, zaczynając od głównej bramy miasta, podobnie jak w innych miastach Pamfilii. Główna ulica, która zaczyna się od „Wielkiej Bramy” na północnym wschodzie, biegnie wzdłuż półwyspu w formie prawie prostej, z wyjątkiem łuku przed Teatrem, i kończy się dużym placem w pobliżu świątyń.

Druga co do wielkości ulica miasta biegnie również od „Wielkiej Bramy” na południe miasta. Obie ulice są kolumnadowe, z kolumnadowymi portykami z korynckimi stolicami po obu stronach i rzędem sklepów za nimi

.

Potrzebujesz pomocy ?

Możesz się z nami skontaktować.

Zapłać w autobusie